VMware vCloud Director 9.7 / VMware vCloud Director 10 – Load Balancer İşlemleri – Part 4

VCD Cell Mimarisi hakkında bahsettiğimiz yazıda gördüğünüz görseli gerçeklemek üzere Vcd Cell ip adreslerini load balancer üzerinde sonlandırarak son dokunuşu yapıyoruz.

Tabi burada Sertifika işlemleri de önemli onun için konu ile ilgili diğer yazımızıda bir kontrol ediniz. Bu sayede tek bir ip ve tek bir isim ile hizmet olacak kullanıcılarını Vcloud Platformunuza rahatlıkla erişebilir.

4 adet Eth0 Ip adresini Load Balancer üzerinde 443 portu arkasında bir VIP içerisinde topluyoruz. Bu VIP için LB üzerinde SSL Termination kullanmanız gerekmektedir yani SSL sertifikanızı LB üzerine import etmeniz gerekir. Service Monitor için vCloud burada bize kolaylık sunuyor. HTTPS olarak GET metodunu kullanarak URL olarak /cloud/server_status seçmeniz yeterli.

4 adet Eth1 Ip adresini Load Balancer üzerinde 8443 portu arkasında bir VIP içerisinde topluyoruz. Burada SSL Termination kullanmanıza gerek yok. Direk olarak Service Monitor için HTTP olarak TCP seçebilirsiniz.

Load Balancer işlemleri için Meşhur LB üreticilerinin sayfalarında gerekli KB’ler mecuttur. Tabi benim tercihim management cluster için ayrı bir Nsx kurarak, o Nsx’in LB hizmetinden faydalanmak 🙂

VMware vCloud Director 9.7 / VMware vCloud Director 10 – Load Balancer İşlemleri – Part 4” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s