VMware vCloud Director 9.7 / VMware vCloud Director 10 – Kurulum Adımları – Part 3

Bir önceki yazımızdaki ön gereksinim adımlarını tamamladıktan sonra kurulumlara başlayabiliriz.

Mimari ile ilgili yazımızda belirttiğimiz gibi vCloud Director’u oluşturan vcd cell adlı sanal makinalar ve bunların kurduğu iletişim. toplamda 4 adet kuracağız adım adım herbinin kurulumu ve kurulum sonrası çıkan sonuçları irdeleyelim.

VMware download sayfasından download ettiğimiz Ovf/Ova template’ini vcenter üzerinden deploy ederek başlıyoruz. vcenter’ı vurgalama sebebimi biliyorsunuz, host üzerinden deploy etmeye çalıştığınızda PostgreSql veritabanı ayağa kalkmayacaktır.

Çoğunlukla vcd cell sanalmakinalarına vcdXX şeklinde isimlendirme yaparım. Buradaki ekran klasik ovf deploymentlardan bilirsiniz ki sanal makinanın vcenter/host üzerinde görüleceği isim.

Primary Cell

Vm ismini verdikten sonra ıvırzıvır adımlara nex-next dedik ve Mimari yazımızda bahsettiğimiz vcd cell makinanın tipi ile ilgili bilgi sormakta, ilk kurulacak olan makina herzaman “Primary” olmalıdır, small yada large seçeneği size kalmış, sadece hangi kapasiteyi seçtiyseniz diğerleri aynı olmalı.

Mimari ile ilgili yazımızda belirttiğimiz 2 adet vcd cell networkünün hangileri olacağını sormakta. Aslında vmware’in önerisi 2 bacağın farklı subnetlere bakması fakat çok şart değil, olumsuz bir etkisi yok.

Burada NTP bilgisini ve root şifresini belirliyoruz.

Devamında Expire… ile başlayan seçeneği seçmek size kalmış. En önemli bilgilerden biriside NFS alanı. Ön gereksinimler ile ilgili yazıda Windows üzerindeki özellikleri nasıl belirtmiştik.

Bu aşamada ise embedded PostgreSql şifresini ve portal için oluşacak admin kullanıcısının bilgilerini sormakta. Dilediğiniz gibi doldurun unutmamak şartı ile 🙂

Önemli bilgileri doldurmaya burada başlıyoruz; “System name” dns’de bu vcd için yarattığımız a ve ptr kaydı düzgün olan hostname’i giriyoruz. Fqdn olarak girmiyoruz çünkü bir sonraki adımlarda domain ismini soracak. “Additional Networking” tabında ise özel bir routing gerekiyorsa onu giriyoruz ama genelde ihtiyaç olmaz.

Bu ekrandaki tüm bilgileri kusursuz bir şekilde doldurmamız gerekmekte.

Aynı şekilde bir önceki ekranın devamı.

Bu bilgileri tamamladıktan sonra zaten birinci vcd cell makinamız oluşuyor ve kapalı şekilde duruyor. Power On ederek kurulumun bitmesini bekleyeceğiz 5-10 dakika arasında kurulmuş olmakta.

Kurulduktan sonra aşağıdaki şekilde eth1 ip adresinin sonunda 5480 portunu yazarak ve root hesabı ile login olarak birinci vcd cell’in primary olarak ayağa kalktığını görebiliyoruz. Mimari ile ilgili yazımızda hangi ip ne işe yarıyor belirtmiştik.

vcd cell makinamıza ssh ile login olarak ta PostgreSql database’in durumuna bakabiliriz. her cell kurulduktan sonra bu çıktılara dikkatli bakacağız.

Ssh ile check etmek için “sudo -i -u postgress” ile postgre içine giriyoruz ve “repmgr cluster show” komutu ile detaylara bakıyoruz.

Herşey düzgün ise eth0 ip adresinin sonunda /cloud uzantısını kullanarak portal arayüzüne erişim sağlayabilirsiniz. Henüz orada bir işlem yapmayacağız sadece Ovf kurulurken verdiğiniz admin kullanıcı ismi ve şifresini doğrumu teyit etmek için login olabilirsiniz.

İki adet Standby Cell Kurulumu

Birinci makinamızı hazırladık şimdi ikinci olan stanby cell makinamıza geçebiliriz. Yine aynı adımlar ile aynı media ile Ovf deploy etmeye başlıyoruz.

İlk makinamızı “Small” seçtiğimiz için bunuda “Small” seçmemiz gerekli.

“Primary” makinamızı kurarken “VCD Configure” adlı kısmı doldurmuştuk biliyorsunuz. O kısım sadece “Primary” olan deploy edilirken kullanılıyor yazdığı gibi. bu ve diğer makinalarda bu kısımları atlacağız ve direk aşağıdaki gibi network ile ilgili bilgilere geçeceğiz.

Buradaki önemli nokta; ovf, bize oluşacak olan ikinci vcd cell makinasının hostname‘ini sormuyor çünkü buna kendisi karar veriyor. Siz ip bilgilerini giriyorsunuz ve kurulum başladığında gidip DNS i check ediyor ve o ip ile eşleşen A ve Ptr kaydı düzgün olan hostname’i kendi üzerine alıyor. Eğer A ve Ptr kayıtlarını dns üzerinde düzgün oluşturmazsanız bahsettiğim gibi diğer vcd cell’lerin up olması imkansız.

İkinci vcd cell makinamızıda kurduktan sonra tekrar cli üzerinden hızlıca kontrol edebiliriz.

Tekrar aynı işlemleri yaparak üçüncü vcd cell makinamızıda Stanby olarak kuruyoruz ve tekrar cli dan hızlıca kontrol ediyoruz;

Şimdi dördünce ve son vcd cell üyemiz olan vcd application makinamızı kuruyoruz. Adımlar stanby kurulumları ile aynı sadece deployment ekranında aşağıdaki gibi “vcd application” olan seçenek ile ilerliyoruz.

Kurulum bitince tekrar cli’dan ve web arayüzden check ediyoruz böylelikle 4 adet üyemizin hazır olduğunu görebiliyoruz. Artık sistemi diğer entegrasyonları yaparak kullanmaya başlayabiliriz.

Ek olarak portal arayüzünde de 4 adet vcd cell makinamızı görmeliyiz;

Evet, Kurulum tamamlandı, vCloud Directory’ye browserdan herhangi bir Eth0 Ip adresi /cloud (https://x.x.x.x/cloud) şeklinde erişim sağladığınızda aşağıdaki gibi yapılandırma ekranı ile karşılacaksınız.

Kurulumdan sonra tüm bu vcd cell sunucularını Load Balancer arkasına alarak ve Sertifikanızı tanıtarak vcloud director tarafındaki kurulum işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

VMware vCloud Director 9.7 / VMware vCloud Director 10 – Kurulum Adımları – Part 3” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s