VMware vCloud Director 9.7 / VMware vCloud Director 10 – Mimarisi Best Practise ve Ön Gereksinimler – Part 2

Ön Gereksinimler;

  • DNS
  • NTP
  • NFS
  • VCENTER (Deploy Ovf Template)

DNS

Her zaman olduğu gibi kritik bir nokta. Kuruluma başlamadan önce bir önceki yazımızda bahsettiğimiz 4 adet vcd sanal makinasının 1. interfaceleri (ETH0) için hem A kaydını hem PTR kaydını oluşturduğunuzdan emin olunuz! Göreceksinizki eğer isimden ip adresi yada ip den isim çözme gibi probleminiz var ise kuracağınız ilk vcd yada sonrakiler hiç bir zaman iletişimde olmayacaktır. Zaten kurulumdan sonra birinci veya herhangi bir vcd’ye eriştiğinizde listede diğer vcd’leri göremeyeceksiniz. Kurulum ile ilgili yazıda düzgün bir kurulum esnasında sırası ile her bir vcd’yi kurduktan sonra nasıl bir görüntü beklenir belirtiyor olacağız.

NTP

Hiç bahsetmemize gerek bile yok aslında, vcd sanal makinalarını kuracağınız vCenter cluster’ında bulunan esxi hostlar’ın saatlerinin düzgün olduğundan ve vcd kurarken size sorulan ntp bilgisinin çalışan bir ntp olduğundan emin olunuz.

NFS

Vcd Cell sunucuları ortamda NFS yok ise kurulamaz. “Transfer Service” olarak adlandırılan bir hizmet konfig, dosya vb paylaşımları bu NFS path üzerinden yapmaktadırlardır. NFS’e erişim için DNS erişimi şart değildir, ip ile de iletişim kurabilirler.

NFS kaynağı olarak Windows server, Linux Server yada mevcut yapınızda varsa eğer NFS destekli bir storage kullanabilirsiniz. Burada önemli olan nokta, genişletilebilir, yedeği alınabilir bir alan olmalıdır. Ben genelde yönetimi kolay olduğu Windows Server üzerinde NFS hizmeti başlatarak gerçekleştiriyorum. Windows tarafında aşağıdaki şekilde ayarlamanız yeterlidir.

NFS Configurations on Windows Server

VCENTER üzerinden deployment konusu

VCD Cell sunucuları bahsettiğimiz gibi Ovf template halindedir ve basitçe deploy edilebilmektedir. Buradaki en önemli nokta Deploy Ovf Template yaparken bunu vCenter üzerinden yapmamız.

Eğer Esxi Host bir cluster’da değil ise ve vCenter üzerinden yönetmiyorsanız deploy ettikten sonra veritabanının hiç bir şekilde ayağa kalkmadığını göreceksiniz. Yani Esxi/Host üzerinden deploy etme ile vakit kaybetmeyiniz.

VMware vCloud Director 9.7 / VMware vCloud Director 10 – Mimarisi Best Practise ve Ön Gereksinimler – Part 2” üzerine 3 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s