VMware vCloud Director 9.7 / VMware vCloud Director 10 – Mimarisi Hakkında – Part 1

Basitçe bildiğiniz üzere vCloud Director ile VMware tabanlı kaynaklarınızı müşteriye özel bir portal (tenant) üzerinden, müşteriye ayırdığınız kaynağı dilediği gibi kullandırabiliyorsunuz. Bulut servis sağlayacı olarak VMware platformunuzu sanki AWS vb bulut portalları gibi müşterinize kolay kullanılabilir bir şekilde sağlayabiliyorsunuz ve atadığınız kaynak limitinde özgürce hem compute hemde network tabanlı dilediği işlemi kolaylıkla yaptırabiliyorsunuz.

vCloud Director ürünü iki ve ya daha fazla “vcd cell” dediğimiz sanal makinanın birleşiminden oluşmaktadır. Bunlar bir veritabanı kullanır, üzerlerinde ikişer adet ip adresi mevcuttur. Öncesinde external veritabanı ile bu “vcd cell” lerin ihtiyacını karşılıyor idik fakat 9.7 ve sonrası versiyonlarda embedded olarak kullanabiliyorsunuz daha önce belirttiğim gibi.

9.7 ve Sonrası versiyonlarda Mimariye detaylı göz atalım.

İki tip Deployment modeli mevcut. “Database HA” olarak yapımız tam yedekli kesintiye mahal vermeyecek şekilde kurabiliriz. Yada demo/poc ortamlar için “Without HA” şeklinde yedeksiz kurabiliriz. İki modelide irdeleyeceğiz.

Veritabanımızı “Database HA” olacak şekilde kurgulamak istersek mimari nasıldır ona göz atalım;

Öncelikle appliance olarak ( Deploy ovf template) kurulabilen “vcd cell” sanal makinalarını kurarken bie sorulan göreceğiniz üzere 5 adet seçenek mevcut;

 • Primary Large
 • Primary Small
 • Standby Large
 • Standby Small
 • VCD Application

Yedekli Mimari için 4 Adet Appliance deploy etmek gerekmektedir.

 • 1 adet “Primary”
 • 2 adet “Stanby”
 • 1 adet “VCD Application” (Daha fazla VCD Application cell kurabilirsiniz tabi detayına gireceğiz.)

Small ve Large nedir takılmanıza gerek yok. “Small” veya “Large” seçeneğini yapınıza göre siz seçiyorsunuz. “Small” seçtiğinizde sonradan “Large” olarak büyütebiliyorsunuz. Sadece dikkat etmemiz gereken nokta eğer ilk deploy ettiğimiz appliance’ı hangi boyutta seçtiysek diğerlerini de aynı boyutta seçmemiz gerekmektedir.

 • Kuracağımız 1 adet “Primary” ve 2 adet “Standby” ne işe yarar: vCloud Director yapısının yedekli olarak veritabanını barındırır ve çalıştırır.
 • İlk olarak Kurcağımız “Primary” de ek olarak vCloud Director yapısının müşterinin eriştiği ve bizim yapımızı yönettiğimiz portalı sağlar.
 • Son olarak kuracağımız VCD Application ise hiç bir veritabanı operasyonuna katılmaz sadece yukarıda bahsettiğim portal hizmetini yedekler, çok yoğun bir portal kullanımı olacak ise N tane VCD application cell deploy edebiliriz.

Aşağıdaki Görselde HA olarak çalışan mimarinin görselini görebilirsiniz.

vCloud Director Appliance Deployment with Database HA

Veritabanını “Without Database HA” Şeklinde kurgulamak istersek eğer; (sadece poc/demo operasyonlarında kullanınız)

 • 1 adet “Primary”
 • 1 adet “VCD Application” yeterlidir.
 • Kuracağımız 1 adet “Primary” veritabanını barındırır
 • Kuracağımız 1 adet VCD Application yine ise hiç bir veritabanı operasyonuna katılmaz sadece yukarıda bahsettiğim portal hizmetini yedekler, çok yoğun bir portal kullanımı olacak ise N tane VCD application cell deploy edebiliriz.

Aşağıdaki Görselde HA olarak çalışan mimarinin görselini görebilirsiniz.

vCloud Director Appliance Deployment Without Database HA

VCD CELL Mimarisi

“vcd cell” sanal makinaları vCloud Director’ün temelini oluşturan vm lerdir. Her bir vcd cell iki adet nic barındırmakta ve mimari aşağıdaki gibidir;

 1. nic üzerinden dns tabanlı olarak iletişim kurarlar ve bu ip adresleri üzerinden vCloud Director’ün portal kısmını oluştururlar (ETH0).
 2. nic üzerinden ise dns’e bağımlı olmadan ip tabanlı iletişim kurarak PostgreSql’in iletişimini sağlarlar. Yani veritabanı ikinci interface’ler üzerinden çalışmaktadır (ETH1). Aynı zamanda bu interfaceler “Remote Console Proxy” olarak adlandırdığımız Sanal sunucuların konsol erişimini aldığımız yapıyı oluşturur.

VMware vCloud Director 9.7 / VMware vCloud Director 10 – Mimarisi Hakkında – Part 1” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s